Вирощування опеньків в домашніх умовах на продаж як бізнес

Пророслі опеньки в банках

Незважаючи на те, що вирощування опеньків в домашніх умовах приносить відмінну прибуток, займаються цим бізнесом не всі. А це означає, що конкуренція невелика, і, відповідно, продати товар буде набагато простіше.

У цій статті ми розповімо про те, як правильно вирощувати опеньки, що для цього буде потрібно, про важливі нюанси догляду за цими грибами і як створити найкращі умови при вирощуванні опеньків.

Зміст статті:

 • Вибираємо технологію вирощування опеньків
 • Купуємо міцелій для вирощування опеньків
 • Як правильно вирощувати літні опеньки
 • Як вирощувати зимові опеньки
  • Технологія вирощування зимових опеньків
  • підбираємо приміщення
  • Готуємо субстрат для вирощування зимових опеньків
  • Готуємо банки і садимо міцелій зимових опеньків
  • Нюанси вирощування зимових опеньків
 • витрати

Вибираємо технологію вирощування опеньків

В першу чергу необхідно визначитися, як саме ви будете вирощувати опеньки: найчастіше їх розводять в банках, або на пні.

Від обраної технології буде залежати, які потрібно буде підтримувати умови, яке обладнання ви будете використовувати в роботі: на пнях вирощують літні опеньки, а в банках - зимові.

Купуємо міцелій для вирощування опеньків

Найпростіше вирощувати опеньки з міцелію - посівного матеріалу, який можна придбати на тематичних майданчиках в інтернеті, в спеціалізованих магазинах і на великих грибних фермах. Зберігати міцелій слід в холодильнику при температурі близько +5 градусів.

Як правильно вирощувати літні опеньки

Літні опеньки вирощувати набагато простіше і дешевше, ніж зимові. Але на відміну від зимових опеньків, які вирощуються в приміщенні, їх можна вирощувати тільки в теплу пору року.

Найпростіше ростити такі гриби на пеньках. Для цього підбираються зруби листяних порід дерева: берези, осики, липи, клена, тополі, яблуні та інших. Зруби повинні бути цілими, без ознак гниття або хвороби.

Технологія розведення літніх опеньків мало чим відрізняється від, правда, у випадку з опеньками пеньки повинні бути на відкритому повітрі - в саду або на присадибній ділянці.

На торцевій і бічних поверхнях деревного зрізу висвердлюють отвори по чотири-п'ять сантиметрів глибиною і близько 0,5 сантиметра в діаметрі, куди закладається міцелій, після чого отвори закупорюються дерев'яними пробками.

Найкращий час для висадки грибниці - кінець березня або початок квітня (в залежності від клімату). Перше плодоношення настає вже восени того ж року.

Як вирощувати зимові опеньки

Технологія вирощування зимових опеньків

Незважаючи на те, що вирощувати зимові опеньки не тільки складніше, але і дорожче, ніж літні, саме їх розведення найбільш прийнятний, оскільки воно дозволяє отримувати урожай круглий рік.

Підбираємо приміщення

велике приміщення опеньків не потрібно - досить площі в 15-20 квадратних метрів, що дозволяє облаштувати грибну плантацію в теплиці на дачі або навіть в підвалі житлового будинку.

Приміщення повинно бути забезпечене обладнанням для підтримки необхідного мікроклімату: температури повітря на рівні в 22-25 градусів з можливістю її зниження до 12-15 градусів, вологості на рівні 85-95 відсотків, а також рівня вуглекислого газу не більше 0,1 відсотка, для чого буде потрібно облаштування вентиляційної системи .Освітлення в приміщенні повинно бути рівномірним, неяскравим, близько 70-140 лк / год. Оптимально підходять лампи денного світла, але можна використовувати і інші лампи ДРЛ. Для дотримання фітосанітарних норм приміщення потрібно розділити на кілька окремих секцій.

Готуємо субстрат для вирощування зимових опеньків

Субстрат - це живильне середовище для грибів. Основним компонентом такого субстрату може бути суміш з тирси листяних порід дерева з соломою в співвідношенні один до одного.

Перед тим як висаджувати міцелій, субстрат необхідно стерилізувати, щоб виключити зараження грибниці патогенними мікроорганізмами і цвіллю.

Для цього субстрат необхідно кип'ятити протягом півтори години, але найкраще використовувати автоклав, де стерилізація проводиться при температурах в 120-130 градусів і тиску в півтори атмосфери.

Готуємо банки і садимо міцелій зимових опеньків

Після стерилізації субстрат перекладається в банки, або спеціальні бокси, і поміщається під кварцову лампу терміном на 60-90 хвилин. Відключивши лампу, приміщення необхідно ретельно провітрювати протягом 10-15 хвилин, і лише після цього можна приступати до висадки грибниці.

Для цього потрібно зробити в субстраті поглиблення близько п'яти-шести сантиметрів глибиною і в 0,5-1 сантиметр в діаметрі за допомогою невеликого дерев'яного кілочка.

Міцелій вноситься в поглиблення за допомогою попередньо обробленої спиртовим розчином ложки з нержавіючої сталі з довгою ручкою, після чого кришку банки або боксу потрібно герметично закрити і залишити на 20-30 днів для інкубації при температурі в 22-25 градусів.

Нюанси вирощування зимових опеньків

По завершенні інкубаційного періоду температуру необхідно знизити до 14-20 градусів, а освітлення встановити на рівні 70-80 лк / год. Кришки з боксів потрібно зняти, заодно видаливши і верхній шар субстрату.

Після цього субстрат потрібно зволожити, розпорошивши по його поверхні невелика кількість кип'яченої води (до 30-ти грам води на грибницю) і збільшити вологість в приміщенні до 90 відсотків.

Цей режим потрібно підтримувати аж до плодоношення.

Витрати

Витрати на опеньків на продаж невеликі: міцелій, тирса і 500 півлітрових банок можна купити за 200-250 доларів. Що стосується прибутку, то її можна збільшити за рахунок переробки продукції, наприклад, маринуючи гриби.

Тепер, знаючи опеньки, ви зможете створити джерело додаткового доходу, і, що не менш важливо, спробувати себе в бізнесі - це справа відмінно підійде підприємцям-початківцям.